Faktura czy paragon


Paragon czy faktura? Jak dokumentować sprzedaż, aby najprościej ją zaksięgować?

Istnieją różne scenariusze dokumentowania sprzedaży. Scenariusze poniżej dotyczą podmiotów objętych obowiązkiem fiskalizacji.

Wariant A Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje dowolną kwotę. Wystawiamy jej paragon fiskalny bez faktury bez NIP. » zobacz jak. Osoba zabiera paragon ze sobą. Ta osoba może przyjść później po pełną fakturę (scenariusz G)

Nie ma przeszkód, żebyśmy tej osobie od razu wystawili fakturę. Faktura ta wymaga fiskalizacji (scenariusz D).

Wariant B Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje do 450 zł i podaje numer NIP, zatem zakupu dokonuje w imieniu płatnika podatku VAT. Wystawiamy jej paragon fiskalny z NIP. » zobacz jak Osoba zabiera paragon ze sobą.

Taki paragon jest jednocześnie fakturą uproszczoną. » zobacz

Wariant C Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje powyżej 450 zł i podaje numer NIP, zatem zakupu dokonuje w imieniu płatnika podatku VAT. Wystawiamy jej paragon fiskalny z NIP. » zobacz jak Osoba zabiera paragon ze sobą, a w ciągu 7 dni przyniesie go nam z powrotem, żądając pełnej faktury (scenariusz J).

Jedynym powodem podawania numeru NIP podczas zakupu na paragon fiskalny jest chęć późniejszego otrzymania faktury. Lepiej będzie, jeśli od razu wystawimy fakturę (scenariusz E).

Wariant D Przychodzi osoba fizyczna do sklepu albo zamawia coś wysyłkowo. Wystawiamy jej od razu fakturę, którą fiskalizujemy. » zobacz jak Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury.

Wariant E Dokonujemy sprzedaży dla firmy i wystawiamy fakturę. Sprawdzamy na Białej Liście, że firma jest płatnikiem podatku VAT. » zobacz jak. Takiej faktury co do zasady nie musimy fiskalizować.

Wariant F Dokonujemy sprzedaży dla firmy i wystawiamy fakturę. Na wszelki wypadek fiskalizujemy fakturę. » zobacz jak Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury.

Wariant G Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza A. Wystawiamy standardową fakturę, umieszczając w niej kod FP i dopisek, że dotyczy paragonu o danym numerze. Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury. Klient wychodzi z fakturą. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy faktury (scenariusz D).

Wariant H Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza B, żądając wymiany paragonu z NIP na fakturę. Informujemy ją, że w ręku trzyma fakturę uproszczoną i nie możemy do niej wydać drugiej faktury. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy pełnej faktury (scenariusz E).

Wariant K Dokonujemy sprzedaży dla osoby fizycznej i wystawiamy fakturę bez fiskalizacji. Taka sytuacja jest dopuszczalna wyłącznie, jeśli transakcja nie jest objęta obowiązkiem fiskalizacji - na przykład sprzedaż wysyłkowa krajowa z dodatkową ewidencją.

Istnieją teorie dopuszczające zwrot takiej faktury uproszczonej (wycofanie z obiegu) i wydanie normalnej faktury. Naszym zdaniem nie jest to postępowanie właściwe.

Wariant J Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza C, żądając wymiany paragonu z NIP na fakturę. Wystawiamy standardową fakturę, umieszczając w niej kod FP i dopisek, że dotyczy paragonu o danym numerze. Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury. Klient wychodzi z fakturą. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy pełnej faktury (scenariusz C).

Jak łatwo zauważyć, tylko w wariantach D, E i F nie mamy ryzyka, że klient wrócić do nas w celu pełniejszego udokumentowania sprzedaży. Zalecamy fakturowanie każdej sprzedaży, z wyjątkiem drobnej sprzedaży detalicznej, gdzie wystarczy wariant A.

Program automatycznie wykonuje analizę fiskalną. » zobacz jak

2021-05-21

paragony faktury fiskalizacja ksiegowanie jpk_v7

FAQ · Aktywny filtr form płatności · Analiza fiskalna · Cena sprzedaży na fakturze · Check-lista GTU JPK · Co musi być na fakturze · Co nie musi być na fakturze · Co trzeba wiedzieć o e-fakturze · Cofanie daty · Dane podatnika do JPK · Dodatkowe teksty na fakturze · Dodawanie pozycji z magazynu · Drukarki fiskalne · Drukowanie duplikatu faktury · Długie teksty dodatkowe na fakturze · E-faktury sprzedażowe · E-faktury zakupowe i kosztowe · Edycja wzorca faktury w obcym języku · Efekt zaokrągleń · Faktura WDT · Faktura czy paragon · Faktura do WZ · Faktura do paragonu fiskalnego · Faktura do paragonu z NIP · Faktura nie może być zafiskalizowana · Faktura uproszczona · Faktura w obcym języku · Faktury w cenach netto czy brutto · Formuły księgowania VAT · Generowanie JPK_V7 · Groszowe różnice na fakturach · Indywidualne parametry sprzedaży dla kontrahenta · Inny odbiorca na fakturze · Inny płatnik na fakturze · JPK_FA dla księgowej · JPK_V7 fiskalny a niefiskalny · Jak podłączyć drukarkę fiskalną · Jak ustawić drukowanie numeru konta sprzedawcy · Jaką drukarkę fiskalną wybrać · Klienci powtarzający się · Klonowanie faktur · Kod urzędu skarbowego · Kody ISO państw członkowskich · Kody QR 2D na fakturach · Kody na fakturach · Kody państw i języków w programie · Kolejność pozycji faktury · Koszt z dokumentu · Księgowanie VAT · Księgowanie faktur i paragonów · Księgowanie miesiąca · Księgowanie ryczałtu · Księgowanie składek ZUS · Logo firmy na fakturach · Nietypowe stawki VAT · Numer NIP na paragonie · Numer PESEL nabywcy na fakturze · Odczytywanie faktury · Opłacenie faktury z kodem QR · PZ do faktury zakupowej · Paragon bez NIP · Paragon do faktury · Paragon z NIP · Podatek liniowy i inne parametry podatkowe · Podatkowy rejestr sprzedaży · Podatkowy spis z natury · Podstawy GTU · Przechowywanie danych dla celów kontroli podatkowej · Raport fiskalny RO · Rejestr VAT nie jest kompletny · Rejestr sprzedaży · Rodzaje faktur · Rozliczenia automagiczne · Rozliczenie roczne PIT · Ręczne wpisy w rejestrze VAT · Schematy fiskalizacji · Składka zdrowotna w roku 2022 · Sprawdzenie czasu · Sprzedaż poniżej ceny zakupu · Stawki VAT w drukarce fiskalnej · Synchronizacja czasu · Urzędowe potwierdzenie odbioru JPK · Usuwanie dokumentów · Usuwanie zapisów księgowych · WZ do faktury · Wartość pozycji na fakturze · Weryfikacja czasu · Weryfikacja kopii elektronicznej · Weryfikacja pliku JPK · Weryfikacja statusu VIES w VAT · Wprowadzanie składek ZUS · Wpłaty do faktury · Współpraca z księgowym · Wybór między JPK_V7M a JPK_V7K · Wybór waluty do faktury · Wydruk księgi · Wykaz kodów GTU · Wysyłanie JPK z programu · Wysyłanie pliku JPK do fiskusa · Wyszukiwanie faktur · Zamykanie miesiąca · Zamykanie rejestrów · Zasady odpowiedzialności · Zasady prawidłowego księgowania · Zasysanie danych · Zasysanie danych do Książki · Zasysanie danych do VAT · Zmiana kontrahenta na klonowanej fakturze · Zródła czasu · e-faktury
· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się