Kolumny rejestru VAT


Od czego zależy zawartość rejestru VAT? Jak zobaczyć dodatkowe informacje?

Moduł VAT przedstawia przejrzysty przegląd rozliczeń VAT w ciągu całego roku. Pamiętaj, aby księgowania przygotowywać na bieżąco. » zobacz jak

Rozliczenia VAT są dość skomplikowane, a ostateczny wynik zależ od wielu parametrów. Skąd biorą się poszczególne kwoty? Czy dane wprowadzono prawidłowo? Czy rejestr jest kompletny?

Wyświetlmy najpierw podstawowy rejestr VAT. Wygląda tak:


W tym rejestrze panuje cisza i spokój. Nie dzieje się nic, wszystkie miesiące są zamknięte, a kwoty są zgodne. Ale czy złożyliśmy w ogóle JPK?

Włączmy opcję JPK. Teraz rejestr wygląda tak:


W naszym przykładzie przygotowaliśmy tylko cztery testowe pliki JPK. Nie rób tak! Pamiętaj, aby przygotować JPK co miesiąc. » zobacz jak

Powstaje pytanie - co było w tych JPK? Czy mieliśmy podatek do zapłaty, czy do zwrotu?

Włączmy opcję do zwrotu/zapłaty:


Już wiemy więcej, ale niepokoi nas jeden fakt. Co działo się w miesiącach, gdy nie było kwoty do zapłaty? Skoro nie było zwrotu, może została przeniesiona?

Włączmy opcję z/do przeniesienia:


Co nieco się wyjaśniło. Kwota do przeniesienia staje się kwotą z przeniesienia w kolejnym miesiącu, zwiększając podatek naliczony w tym miesiącu. Jak zobaczyć podatek naliczony?

Włączmy opcję deklaracja. Wyłączymy opcję JPK, aby odzyskać trochę miejsca. Teraz tabela wygląda tak:


Teraz możemy wziąć do ręki kalkulator i policzyć ręcznie niektóre kwoty. Żeby zrobić to dobrze, potrzebujemy informacji z części ewidencyjnej rejestru.

Włączmy zatem opcję ewidencja:


W ostatniej kolumnie tabeli widzimy uspokajającą informację, że sumy są zgodne. Ale właściwie skąd się wzięły?

Włączmy opcję rejestry. Wyłączymy wyświetlanie części deklaracyjnej. Teraz tabela wygląda tak:


Możemy spokojnie sprawdzić wszystkie kwoty. Nadal jedna pozostaje niepewność - czy wprowadziliśmy wszystkie dane? Czy pamiętaliśmy o rejestrze RO?

Włączmy opcję analiza. Wyłączymy wyświetlanie przeniesień. Teraz tabela wygląda tak:


Sumy analizy fiskalnej (kolumny DP, RO, JPK) zawierają kwoty. Wystawialiśmy faktur walutowe. Czy sumy FP są w złotych, czy w walucie?

Włączmy opcję w złotych:


Tabela jest ładniejsza, ale kolumny zabrały więcej miejsca. Z drugiej strony, przecież mamy duży monitor. Dlaczego się ograniczać? Włączamy wszystkie kolumny. Teraz widać naprawdę wszystko:


Wyświetlenie wszystkich kolumn ma sens, jeśli masz naprawdę duży monitor z odpowiednią rozdzielczością. Minimalny rozmiar ekranu, na którym komfortowo zobaczysz tyle danych, to 2560 x 1080 pikseli.

Jeśli nadal brakuje informacji, możesz włączyć wyświetlanie wykresu. » zobacz jak

2021-04-24

vat

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się