Księgowanie składek ZUS


Jak zaksięgować zapłacone składki ZUS?

Aby wprowadzić składki ZUS potrzebujesz albo dodatku Podatki, albo osobny program Podatki. Jeśli masz dodatek Podatki, moduł ZUS znajdziesz w menu:

Podatki - ZUS

Upewnij się, że stawki składek są wprowadzone. » zobacz jak

W miarę, jak opłacasz składki w ciągu roku, oznaczaj datę ich zapłaty. Zrobisz to edytując odpowiednie wpisy. Kliknij dwukrotnie, aby edytować składkę.


Zaksięgowane mogą być tylko te składki, dla których podałeś datę zapłaty.

Składki ZUS księguje się w miesiącu ich opłacenia, czyli składka za styczeń opłacona w lutym trafi do książki w miesiącu lutym, składka za luty opłacona w marcu trafi do książki w marcu itd.

Ważne, aby wprowadzić datę płatności składki i zaznaczyć, że została ona zapłacona. W naszym przykładzie składka za czerwiec zapłacona w lipcu zostanie zaksięgowana w lipcu.


Zdarza się oczywiście, że składki płacimy w inny sposób, na przykład składka za grudzień opłacona w grudniu trafi do książku w grudniu.

Jeśli płacimy za kilka miesięcy na raz, to kwota ta też trafi do książki w miesiącu, w którym dokonaliśmy wpłaty, nieważne za jakie miesiące były te składki.

Pamiętaj, że wpłaty na indywidualne konto w ZUS księgowane są samodzielnie przez ZUS. To Zakład decyduje, jak rozliczy wpłatę. W szczególności wpłata pokrywa najpierw odsetki i najstarsze zaległości.

Jeśli już wszystko uporządkowałeś, przejdź do księgowania miesiąca. » zobacz jak

2021-04-22

ksiegowanie zus

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się