Zasady prawidłowego księgowania


Jakie są zasady prawidłowego księgowania?

Zadbaj o porządek w danych. Korzystaj z dostępnych usług on-line JZK, na przykład pobierając dane kontrahentów z bazy REGON ONLINE. Upewnij się, czy kontrahent, od którego otrzymałeś fakturę, faktycznie prowadzi działalność, jest zarejestrowany jako czynny płatnik VAT i podał dobry adres.

Wprowadzaj wszystkie dane rzetelnie. Fakturę wystawiaj natychmiast po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru, podając prawidłowe daty i kwoty. Nigdy nie poprawiaj faktur ani innych dokumentów księgowych, do tego służą dokumenty korygujące.

Jeśli wprowadzasz dokumenty zakupowe, zrób to bardzo dokładnie. Nawet drobna niezgodność kwoty, opisu lub numeru faktury zakupowej może spowodować wezwanie do wyjaśnień. Wykorzystaj dostępną w programie funkcję importu danych w formie elektronicznej, w szczególności z plików JPK_FA.

Pamiętaj, że w plikach JPK widoczne jest bardzo wiele informacji, a ich weryfikacja odbywa się całkowicie automatycznie. Jeśli zauważysz błąd, skoryguj go i wyślij nowy plik JPK.

Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowanie w programie, upewnij się, że robisz to prawidłowo. Nawet jeśli robi to ktoś inny, samodzielnie sprawdź wszystkie dane. Zweryfikuj daty wystawiania faktur i opisy towarów. Dla każdej faktury przygotuj prawidłowy opis zdarzenia podatkowego.

Sprawdź, czy dane kontrahentów są prawidłowe, a kwoty pokrywają się z obrotami na Twoich rachunku. Pamiętaj, że Twój bank przygotuje dla urzędu skarbowego plik JPK_WB, w którym widać wszystkie wpłaty Twoich klientów. Upewnij się, że wystawiasz faktury zaliczkowe w przypadku wpłat z góry.

W przypadku dokumentów zakupowych zwróć uwagę na datę otrzymania faktury. Twoje zakupy widoczne w pliku JPK_VAT zostaną automatycznie porównane ze sprzedażą widoczną w pliku JPK wysłanym przez Twojego kontrahenta. Jeśli otrzymałeś korektę, wprowadź ją odpowiednio.

Nawet jeśli korzystasz z usług doradcy podatkowego, przygotuj swoje własne pliki JPK. Zażądaj od księgowej kopii plików JPK, które wysyła w Twoim imieniu. Przesyłaj je swoje pliki JPK do porównania. W razie kontroli podatkowej odpowiedzialność karno-skarbowa i tak jest zawsze po Twojej stronie.

2020-10-06

ksiegowanie

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się